Pomodoro je kuchyňská minutka a nebo také technika na zvýšení produktivity práce. Moc ráda bych napsala, že Pomodoro vyřeší vaše problémy s produktivitou. Ale jak asi sami tušíte, to zda a jak budete produktivní, záleží jen na vás. Pomodoro vám jen může pomoci s vaším time managementem.

Pro mě osobně je nejtěžší vůbec začít. Pokud si ale nastavíte minutku a začne vám běžet čas, nezbyde vám nic jiného než prostě začít a makat, dokud nezazvoní konec. Já Pomodoro znám už roky a když mi hoří za patami a nic jiného mi nepomáhá, tak je tahle jednoduchá pomůcka skvělá. Zjistila jsem, že se mi nejlíp pracuje pod tlakem, takže takto si sama můžu vytvořit umělý pocit naléhavosti.

Prokrastinace

K tomu, abyste při plnění úkolu uspěli, ale musíte splnit základní předpoklad a to je mít vůli úkol splnit. Prokrastinace by vydala na samostatnou sérii článků. Pokud děláte něco, co vám nedává smysl, budete pořád hledat záminky, jak se tomu vyhnout. Nedávno jsem narazila v knize Práce na dálku na citát, který podle mě vystihuje její podstatu.

Rozptýlení někdy dokonce můžou posloužit určitému účelu. Jako příslovečný kanárek v uhelném dole nás varují – když zjistíme, že pravidelně podléháme – že naše práce není jasně definovaná, že naše úkoly jsou podřadné a nebo že celý projekt, na kterém děláme, je od začátku nesmyslný.

Jak Pomodoro funguje

Nejprve si stanovíte úkol, na kterém chcete pracovat a odhadovaný čas, který mu chcete věnovat. Samotná technika je velice jednoduchá. Celý úkol si rozdělíte na menší úseky mezi kterými si dáte krátkou přestávku. Slona také můžete sníst jedině po malých kouscích. Standardní Pomodoro (rajče) trvá 25 minut, po kterých následuje 5 minutová přestávka. Během stanoveného limitu nesmíte dělat nic jiného než pracovat na zvoleném úkolu. Je zjištěno, že 25 minut je optimální doba, po kterou se mysl dokáže soustředit.

Je jen na vás, kolik Pomodor na úkolu strávíte. Po 4 Pomodorech by měla následovat delší přestávka. Během přestávky si můžete na chvíli odpočinout. Jít se projít, najíst se nebo napít. Pusťte si třeba nějakou příjemnou hudbu. Takhle pokračujete pořád dokola, dokud úkol nesplníte.

Výhody Pomodora

Pomodoro je skvělý nástroj pro všechny perfekcionisty, lenochy a prokrastinátory. Protože je může z jejich nekonečného odkládání úkolů vysvobodit. Malý časový úsek se nezdá tak náročný a je dosažitelný. Tikot minutky vás požene vpřed a budete na daném úkolu velmi intenzivně pracovat. Zlepší se vaše koncentrace, protože nebudete dělat milion věcí a přitom žádnou z nich pořádně. Vzroste tak vaše produktivita a stanete se efektivnější.

Také je jednodušší úkoly plánovat. Můžete úkolům přiřadit odhadovaný čas na jejich splnění a porovnat jej je skutečností. V průběhu plnění úkolu máte přehled nad tím, kolik času vám ještě zbývá. Díky Pomodoru můžete také jasně rozdělit svůj den na práci a odpočinek, protože budete mít pevně vymezený čas, kdy budete pracovat.

Rajčata do každé rodiny

Pomodoro je skvělá technika, kterou by měli vyzkoušet všichni, kdo chtějí být produktivnější. Pocit naléhavosti nemusí ale vyhovovat každému. Pro vyzkoušení této techniky vám můžou stačit obyčejné stopky na mobilu a nemusíte si ani instalovat speciální aplikaci. Já dávám Pomodoru deset bodů z deseti, protože nyní budu mít dokonalý přehled, jak trávím svůj čas a snad budu méně prokrastinovat a více psát články.

Používáte nějakou aplikaci na zvýšení produktivity práce? Už jste vyzkoušeli Pomodoro nebo Pomello? 

2 komentáře

  1. Páni, Pomodoro techniku praktikuju už docela dlouho, na blogu o ní mám také článek, ale o Pomellu jsem ještě neslyšela. A to jsem absolutně posedlá nástrojem Trello. ♥
    Moc děkuji za tenhle článek, určitě Pomello vyzkouším. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *