Mnoho lidí od psaní vlastního blogu odrazuje to, že si myslí, že založení webových stránek je složité. Já vám nechci lhát do kapsy. Může to být jednoduché, ale pokud to má stát za to, tak tomu budete nějaký čas muset věnovat. Pokud chcete být lepší než ostatní, tak nemůžete mít blog, jako mají všichni ostatní. Budu se vám ale snažit poradit, abyste to alespoň ze začátku měli co nejsnazší.

Založení blogu zdarma

Tvorba webových stránek je nejjednodušší pomocí systémů pro správu obsahu (CMS – Content Management System). Je to prostředí ve kterém upravujete web, aniž byste museli umět programovat. CMS se také často říká platforma.

Pokud nevíte, zda vás blogování bude vůbec bavit a nechcete do něj nic investovat, zkuste si založit svůj blog zdarma na některé z těchto platforem: 

Za svůj blog nezaplatíte nic. Vaše adresa ale bude velmi dlouhá a složitá. Zapamatovat si jí dokážou jen skalní fanoušci webu. Proto si alespoň připlaťte za doménu, aby váš web na návštěvníky působil důvěryhodněji. Další nevýhodou webu zdarma je, že nebudete pánem svého webu, ale budete se muset podřídit poskytovateli

Blog na WordPress.org

Pokud to myslíte alespoň trochu vážně a baví vás víc experimentovat, tak vám doporučuji WordPress.org (CZ). WordPress je CMS zdarma, ke kterému potřebujete zakoupit vlastní hosting a doménu. Pokud můžete do svého blogu investovat alespoň několik stokorun, pořiďte si doménu s hostingem na Wedos.cz a nainstalujete si na něj jedním kliknutím WordPress. WordPress můžete snadno upravovat pomocí pluginů a stovek šablon (placených i zdarma).

Návod na to, jak web zprovoznit, najdete na mém webu KurzWordPressu.cz. Pro začátek jsem pro vás vybrala tyto články:

Založení blogu na WordPressu není složité. Díky tomu, že je WordPress celosvětově velmi oblíbený, rozšiřuje a upravuje ho velká komunita lidí, které vám velmi ráda poradí.

Osobnost blogu

Každý blog by stejně jako jeho autor měl vyzařovat jedinečnou osobnost. Na světě jsou miliardy lidí a přesto nenajdete dva totožné. Když dva dělají totéž, není to totéž. Váš blog by měl zosobňovat váš styl. Měl by odpovídat obsahu a publiku pro které píšete.

Design je první i poslední dojem. Někde jsem četla, že design je víc než obsah. Můžete mít dobrou informaci špatně podanou a nebo špatnou informaci podanou hezky a přehledně. Které si spíše všimnete? Kterou si lépe zapamatujete?

Design je důvod, proč zakládám další a další weby. Je to ta část, která mě na tvorbě webu baví nejvíc. Vybírat šablonu, dávat dohromady obrázky, barvy a písma. Vybrušovat i ty nejmenší detaily. Tak aby to sedělo. Aby to bylo přehledné, funkční a krásné. Abyste snadno našli to, co hledáte.

Vzhled blogu

Buďte konzistentní. Používejte stejnou profilovou fotku (logo) napříč všemi kanály. Lidé si vás nebudou pamatovat, pokud pokaždé uvidí jinou vaší fotku. Používejte aktuální fotografie. Na webu používejte jen 2-3 barvy a 2-3 fonty písma. Dokonce si můžete vytvořit vizuální identitu značky. 

Šablonu si zvolte podle typu stránky, kterou chcete vytvořit. Předem si stanovte, jaké funkce budete chtít na webu využívat. Dodatečné změny jsou sice možné, ale je mnohem jednodušší a levnější vybrat si hotovou šablonu od designera, která odpovídá vašim představám, než všechno tvořit od začátku. Web  by měl být responzivní (přizpůsobovat se velikosti zařízení ve kterém ho prohlížíte).

Ty nejlepší věci nejsou zadarmo

Vzhled blogu dotváří vhodné fotografie. Fotografie můžete fotit sami a nebo využít fotobank. Velké množství obrázků zdarma naleznete na Pixabay.com, Unsplash.com nebo Flickr.com (obrázky s Creative Commons licencí).

Pokud chcete pomocí svého blogu vydělávat peníze, měli byste do něj také něco investovat. Neutrácejte však na začátku vysoké sumy, ale investujte chytře. Nesnažte se zbytečně na všem ušetřit, protože výsledek nebude vypadat profesionálně. První dojem na návštěvníky můžete udělat jen jednou.

Na začátku byste měli investovat do domény, webhostingu, loga a vzhledu blogu (šablony). Také je vhodné získat informace z literatury nebo kurzů. Díky tomu se vyhnete řadě začátečnických chyb a ušetříte spoustu času a peněz. Teprve až vám blog začne vydělávat, můžete přikoupit další nástroje, které vám ho pomohou rozvíjet.

Svoje náklady již od začátku monitorujte. Zapište si i takové věci jako jsou kancelářské potřeby nebo věci, díky kterým vám jde psaní lépe od ruky jako je káva nebo dorty v kavárně :). 

Pokud jste na mém blogu poprvé, nenechte si ujít ani další díly seriálu o blogování.

Jste ochotní do svého blogu investovat a nebo používáte raději webová řešení, která jsou zdarma? 

2 komentáře

  1. Dobrý den, Martino. Děkuji mockrát za krásný článek a návod, povzbudila jste mne se do toho pustit sama a nezadávat tvrobu webu externě. Mám dotaz ohledně šablony MioWeb, ráda bych jí využila na WordPressu aby byla práce kreativnější. Nevím ale jak to funguje s licencí – pokud mi propadne, budu i nadále moci web v základu upravovat (doplňovat články a reference, fogofrafie atd) nebo musím šablonu stále licenčně prodlužovat? Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *