Následující díly mého seriálu o blogování se budou týkat vydělávání peněz blogem. Řada lidí si myslí, že jediným způsobem, jak na blogu vydělat, je reklama. Možností je však celá řada a je jen na vás, kterou vyzkoušíte. Některé z těchto strategií vám mohou přinést peníze do měsíce. Vydělávání peněz na blogu je často považováno za pasivní příjem. Nic jako pasivní příjem však neexistuje. I zde platí, že bez práce nejsou koláče. 

Pokud jste rozhodli, že na svém blogu chcete vydělávat, dejte si pozor, že jakákoliv pravidelná činnost prováděná za účelem zisku podléhá zdanění. Pokud budete chtít zobrazovat na svém webu reklamu, potřebujete živnostenské oprávnění a nebo alespoň smlouvu s inzerentem. Proto si vždy bedlivě přečtete obchodní podmínky programu, do kterého vstupujete.

Výdělek zobrazováním reklamy na blogu

Dnes začneme tím nejjednodušším a nejméně výnosným způsobem jak vydělat peníze a to je propagace cizího obsahu. Pro inzerenty je reklama snadným způsobem, jak propagovat svoje výrobky a služby. Reklama na internetu je levná, lze ji snadno zacílit, je velmi dobře měřitelná a může se zobrazovat nepřetržitě.

Reklamu můžete začít zobrazovat na blogu téměř okamžitě. Stačí se přihlásit do obsahové sítěvložit kód s reklamou na web a můžete vydělávat. Kontextová reklama zobrazuje reklamu podle obsahu stránky, na které se vyskytuje. Reklamu můžete nejen zveřejňovat na svém blogu, ale můžete ji vkládat do newsletterů, videí nebo podcastů. Výše výdělku závisí, kolik návštěvníků na reklamu klikne. Většinou se platí za proklik (PPC – Pay Per Click), nikoliv za počet zobrazení nebo prodané kusy. V začátcích počítejte s výdělky v řádech haléřů až několika korun za kliknutí.

Čeští blogeři využívají Sklik od Seznamu, protože vám stačí mít živnostenský list. Google má reklamní systém AdSense, ke kterému se potřebujete stát osobou identifikovanou k DPH, což přináší vyšší administrativní nároky. V obsahová síť AdSense zobrazuje také reklamy ve videích na Youtube. Dalším reklamním systémem jeETARGET.

Nevýhody reklamy na blogu

Reklamy jsou na internetu všude. Lidé si zvykli je ignorovat. Přibývá také těch, kteří si do prohlížeče instalují AdBlock, aby se jim reklamy na webu nezobrazovali vůbec. A když lidé reklamu ani neuvidí, tak na ni také nemohou kliknout (a vy za ní nic nevyděláte). Já mám AdBlock také. Bez něj si už nedokážu web představit. Některé stránky byste bez reklamy nepoznali.

Někdo bude namítat, že AdBlock je neuctivý k majitelům a autorům obsahu, protože oni si tak přivydělávají na obsah, který publikují zdarma. Přiznejme si ale, kdy naposledy jste na nějakou reklamu opravdu klikli a něco zakoupili? Když jste na blogu, tak nechcete kupovat něco, co s obsahem vůbec nesouvisí. 

Pokud se přihlásíte do reklamní sítě, nemáte moc nad tím, co se na vašem webu bude zobrazovat. Dokonce se může stát, že na vašem blogu bude inzerovat konkurence. Nemůžete si ani vybrat grafiku reklamy. Reklama doslovakřičí na čtenáře. A ti se jí naučili ignorovat. Říká se tomu bannerová slepota.

Zobrazování reklamy není nejvýnosnější způsob vydělávání peněz blogem. Velkou část výdělku seberou reklamní sítě. Zobrazování reklam se vyplatí pouze tehdy, když máte tisíce návštěvníků. Pokud právě s blogem začínáte, nemáte vysokou návštěvnost. A ani poté není odměna adekvátní. Protože pokud dokáže zaujmout tak velký počet lidí, dokážete svůj blog monetarizovat lepšími způsoby.

Přivést na svůj blog návštěvníky není jednoduché. Spoustu energie musíte věnovat propagaci blogu, aby na váš web vůbec přišli a další energii vytváření obsahu, abyste si čtenáře udrželi. A pak si při čtení článku klikne na reklamu a odejde jinam. Vy dostanete velmi nízkou odměnu a návštěvníka třeba už nikdy na svém webu neuvidíte. Za jednoduchost platíte vysokou cenu.

Navíc se při honbě za vysokou návštěvností můžete spadnout do snížení kvality na úkor zvýšení kvantity. Návštěvníky budete shánět všude. Také nejde předvídat výdělky. Váš zdroj příjmu může ze zde na den skončit.

Individuální spolupráce

Pokud váš blog bude úspěšný, začnou vás společnosti sami oslovovat s nabídkami individuální spolupráce. Nabídnou vám odměnu za napsání sponzorovaného článku o jejich produktech, výrobek k recenzi nebo cenu do soutěže pro čtenáře (giveaway). Odměna za zveřejnění bude často v řádech stokorun. Volné místo pro reklamu na svém webu můžete nabídnout na portálech Placla nebo Copywriting. Pokud budete psát sponzorované články, nezapomeňte uvést, že se jedná o placený článek.

Nabídku spolupráce byste měli zvážit, zda je v souladu s tématem vašeho blogu. Zda vám výrobek či služba připadá kvalitní a sami byste ji používali. Protože i když sami nenapíšete kladnou recenzi, lidé si vás budou s touto značkou spojovat. Značky za své peníze očekávají pozitivní recenzi a pokud jim ji neposkytnete, nemusíte se další nabídky dočkat. Proto si už dopředu domluvte, co se stane, pokud recenze nebude pozitivní. Pokud budete svým čtenářům lhát, přijdete o ně.

Affiliate

Afiliate marketing znamená, že propagujete společnost a produkty někoho jiného a dostanete provizi z uskutečněného nákupu (jednotky až desítky procent). Je to podobné zobrazování reklam, ale výdělek nezávisí tolik na návštěvnosti webu. Díky vyšším provizím můžete vydělat i při nižší návštěvnosti

Affiliate je prospěšný pokud přináší hodnotu vašim čtenářům. Můžete snadno spadnout do toho, že budete rozhazovat affiiate odkazy všude a doufat, že na ně někdo klikne a nakoupí. Měli byste ale odkazy vkládat jen pokud to obohatí obsah článku. Forma propagace je jen na vás. Můžete napsat o výrobku článek, recenzi nebo natočit video o tom, jak výrobek používat.

Affiliate nabízí celá řada oblíbených společností jako je Alza, Mall, Krása, Notino a spousta dalších. Některé společnosti jsou členy affiliate sítí, které sdružují celou řadu affiliate programů a stačí vám tak jediná registrace. Pokud svou práci uděláte dobře, bude se váš článek dobře zobrazovat ve vyhledávačích a affil vám dlouhodobě přinášet peníze. Tento příjem však není stabilní a proto by neměl být vašim jediným příjmem z blogu.

Reklama na blogu může být zajímavým přivýdělkem, pokud máte velký počet čtenářů. Pokud právě ale začínáte, nejspíš vám mnoho peněz nepřinese. Pro začínající blogery je vhodnější affiliate. Jednou napsaný článek, který bude pro čtenáře užitečný, může neustále přinášet nové prodeje.Ještě větší výnos vám může přinést prodej vlastních výrobků a služeb, který však obnáší více práce než vložní odkazu na web. Tomu se budu věnovat v příštích článcích.

Důvěřujete blogerům, kteří na svém blogu recenzují výrobky a služby? Koupili jste si již něco na základě jejich doporučení? 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *