fbpx

Co je blog

Co je blog

Dnešní článek je úvodem do série o blogování. V minulosti jsem již pár blogů založila. Bohužel jsem zjistila, že mě víc baví tvořit design než obsah, který je u blogu klíčový. Přesto to nevzdávám a pouštím se do blogu znovu. Protože blogování je návykové a protože blogovat má smysl. A o tom vás má tento článek a také ty následující přesvědčit.

Blog není jen internetový deníček

Název blog původně vznikl ze spojení web log. Což se dá přeložit jako webová schránka pro příspěvky. Jaký obsah budete na svém blogu publikovat je jen na vás. Můžete zde prezentovat svoje názory, návody, novinky, recenze, fotografie, psát odborné články atd. Blogovat může nejen jednotlivec, ale třeba celá firma.
Blog je jedinečná příležitost k tomu rozvíjet svou kreativitu. Každý z nás může tvořit svůj jedinečný obsah podle svých zájmů. Máte nekonečně mnoho možností o čem psát a tvořit. Sami rozhodujete, kolik času budete blogu věnovat a o čem budete psát.

Rozdíl mezi webovou stránkou a blogem

Na blogu můžete vkládat obsah jako stránky nebo jako příspěvky. Stránka by na rozdíl od příspěvku měla mít trvalejší hodnotu. Typickou ukázkou je například stránka O mně nebo Kontakty.

Formát příspěvků je podobný deníkovým zápiskům nebo novinovým článkům. Na blogu vydáváte příspěvky, které se řadí podle data vydání. Nejnovější článek tak návštěvník vidí jako první. Na blog můžete vkládat multimediální obsah, jako jsou obrázky nebo videa. Články je možné třídit do kategorií a opatřit štítky. Dalším podstatným rozdílem je, že příspěvky oproti stránkám umožňují vkládat komentáře čtenářů.

Založit si blog zvládne každý

Založení blogu je snadné, levné a rychlé. Tvorbu blogu, úpravu jeho designu a přidávání nových příspěvků umožňuje redakční systém. K dispozici máte řadu platforem na kterých si můžete blog založit a tisíce šablon. Nejrozšířenějším redakčním systémem je WordPress. Nedávno jsem napsala článek Co je WordPress, ve kterém zmiňuji jeho výhody a nevýhody.

Nejtěžší na blogu je vše na začátku nastavit. (To je moje nejoblíbenější část.) Pak už jen stačí pravidelně přidávat nový obsah. Pokud umíte upravovat dokumenty ve Wordu, pak zvládnete tvořit blog. Žádné programovací znalosti nejsou potřeba. Blog je možné psát odkudkoliv, kde je elektřina a internet. Během pár minut můžete své myšlenky a nápady vyslat do světa na své vlastní webové stránce.

Návod, jak si založit blog je dalším ze článků této série.   

Máte už svůj blog? Přemýšleli jste někdy o jeho založení? 

NapsalaMartina Havelková

Jsem beran a když si něco umanu, tak jdu třeba hlavou proti zdi. Občas narazím a občas narazím na něco zajímavého. A o tom tu budu psát.

2 komentáře

  • Natalia

    13.6.2018 at 19:14 Odpovědět

    Dobrý den Martino, děkuji Vám za velmi užitečné články o blogování! Snad mě to konečně dokope k tomu si ten blog taky založit.

Napsat komentář