Když jsem přemýšlela, jaké články ráda čtu, tak jsou to ty o produktivitě. Vždycky mě zajímá, jaký chytrý nástroj mi může pomoci usnadnit si život. A protože začíná nový rok a všichni si dáváme předsevzetí, že toho uděláme více a vyprokrastinujeme méně, doufám, že se vám můj článek bude hodit. 

Tyto aplikace používám často a nebo bych je chtěla začít používat více. Když jsem seznam dávala dohromady, uvědomila jsem si, že jsou všechny k dispozici zdarma a možná i právě díky tomu jsou tak oblíbené.

1. Trello

Trello by vydalo na řadu samostatných článků. Používám ho na spoustu věcí. Je fajn, když si chcete srovnat myšlenky, vytvořit databázi knih nebo evidovat úkoly. Je to vlastně taková nástěnka, kde si na karty uspořádané do sloupečků píšete úkoly. Nejvíc oceňuju možnost nastavit si pro nástěnky vlastní pozadí 😀 Dřív bylo k dispozici jen asi 5 barev. Dále si ke každé kartě můžete nastavit datum, štítky, psát komentáře, odškrtávat splněné úkoly, vkládat soubory a spoustu dalších věcí. Řadu funkcí je možné do Trella přidat pomocí externích aplikací, které neustále přibývají. Vyzkoušejte ho!

2. Pomello

Na Pomello jsem narazila, když jsem hledala doplňky do Trella. Pomello je měřič času, který můžete propojit s Trellem a počítat tak čas, který strávíte nad jednou kartou na Pomodora. Pomodora jsou 25 minutové úseky, které dělí 5 minutová pauza. Když se nemůžu k něčemu donutit, tak prostě spustím časovač a 25 minut se věnuji jen danému úkolu. Potom se do toho většinou dokážu ponořit a práci dodělám.

3. Google Disk

Na Google disksi ukládám všechny soubory, které chci mít zálohované a dostupné odkudkoliv. Nemusím tak převážet svůj počítač, protože mám svoje soubory dostupné v cloudu a můžu je otevřít na jakémkoliv zařízení. Kdybych měla říct, kdo toho o mně na celém světě ví nejvíc, pak je to právě Google. Jeho produkty jsou bohužel tak praktické, užitečné a zdarma, že se jim neumím ubránit. Navíc máte pod jedním účtem všechno. Já už nemám v počítači ani Word a všechno píšu v Google Dokumentech. Díky automatickému ukládání se mi nestana, že bych o nějaký obsah v průběhu psaní přišla, navíc ho snadno můžete sdílet s ostatními. V Google Tabulkách dělám analýzu klíčových slov a vytvářím Google Formuláře.

4. Canva

Canva je moje láska. Když chci vytvořit něco pěkného, tak si otevřu Canvu. Můžete v ní vytvářet příspěvky na sociální sítě, fotomontáže, letáky nebo třeba životopisy. Krásné předpřipravené designové šablony můžete snadno upravit podle svých potřeb. Neustále přibývají nové možnosti. Nyní si můžete nahrát nejen svoje fotky, ale také písma. Canva má také povedený blog, kde sdílí užitečné tipy, jak vytvářet ještě hezčí grafiku

5. Pocket

Pocket je další užitečné rozšíření do prohlížeče. Do Pocket si ukládáte zajímavé články, které můžete třídit do kategorií. Články se ukládají do aplikace a tak si je můžete otevřít v mobilu a číst si je třeba cestou ve vlaku. Já jsem svoje uložené články četla jen málokdy. Ale zase mi to šetří čas v tom, že neztrácím čas jejich čtením, protože se nebojím, že už je nikdy nenajdu. A někdy se k těm uloženým článkům určitě vrátím. 

6. Feedly

Feedly je obrovská databáze blogů, kde můžete odebírat jejich příspěvky přes RSS feed. Blogy si můžete třídit do kategorií a sdílet svoje seznamy s ostatními. Já jsem si řekla, že nebudu číst články jenom proto, že jsou zajímavé, ale proto, že je zrovna v danou chvíli potřebuju. Stejně jsem si teď přečetla asi 5 článků a jeden uložila do Pocket na později. Také mě napadl námět na další článek – tipy na zajímavé blogy. Tak snad na něj brzy přijde řada. A samozřejmě, nezapomeňte na Feedly sledovat můj blog

7. IFTTT (If This Than That)

IFTTT aplikace je výborná na spoustu věcí, protože propojuje pomocí appletů aplikace mezi sebou. Já jsem začínala propojením WordPressu a Facebooku, kdy po zveřejnění nového článku se vloží příspěvek s odkazem na Facebook. Ale můžete si nastavit stovky dalších. Je tu tolik možností až mě občas děsí, jak může někdo vidět do vašeho života. Ale je na každém, jak moc soukromí obětuje svému pohodlí. Tady třeba najdete článek, jak využít IFTTT s Google Diskem

8. Wallet

Wallet je pro ty, co mají peníze a chtějí mít o nich přehled. Ale dobrá je i pro ty, co žádné peníze nemají, protože je zdarma a řekne vám, kam se vaše peníze poděly. Pokud do ní budete pravidelně vkládat údaje. Příjmy a výdaje si přidáváte do kategorií a můžete si u nich stanovit měsíční limit. Říká se tomu obálková metoda. Mně to docela pomohlo, protože jsem prostě svoje pravidelné výdaje začala rovnou posílat hned po výplatě, abych věděla, že toho na účtě nemám zase tolik, kolik jsem si myslela. Wallet můžete propojit se svým internetovým bankovnictvím, což vám dost ušetří práci. Navíc se jedná o český projekt

9. MindMup

MindMup je rozšíření do Google Disku. Slouží pro tvoření myšlenkových map. Dost jsem ho používala, než jsem si přečetla knížku Myšlenkové mapy od Tonyho Buzana a začala myšlenkové mapy kreslit pastelkami do bloku. Na téhle verzi ale oceníte, že můžete větve libovolně přesouvat a nemusíte je překřeslovat. Mindmapu můžete mít libovolně velkou, větve můžete skrýt, připisovat poznámky, vkládat obrázky a odkazy a spoustu dalšího.

10. Toggl

Toggl je dobrý pro milovníky statistik a všech, kteří chtějí mít přehled o tom, jak tráví svůj čas na počítači. Já se s ním pořád učím, protože musíte stránku otevřít, spustit úkol a pak teprve začít pracovat. A po práci zase úkol ukončit. Na to často zapomínám a pak můj úkol trvá třeba celý den. Teď mě napadlo, že bych si Toggl mohla dát na úvodní stránku prohlížeče, abych na něj nezapomínala.

11. Stay Focusd

Stay Focusd je rozšíření do Chromu, které vám po určitém čase zablokuje stránky, které si nastavíte. Nebudu tady psát, jak to jde obejít, protože by si to přečetla Radka, která ho fakt potřebuje. Ale bohužel to není to tak těžké. Je to ale tak trochu vztyčený prst, který vás upozorní, že byste měli začít dělat něco užitečného

Bonus

Můj poslední tip se týká toho, když si připadáte přehlcení úkoly a nevíte, kde začít. Osvědčilo se mi prostě se spolehnout na náhodu. Očísluju úkoly a buďto je losuju a nebo použiju online generátor náhodných čísel. Nemusím tak dlouze přemýšlet o tom, co dělat, ale prostě to dělám. Je to taky trochu zábavný prvek, kdy jste zvědaví na to, co si vylosujete příště. A nemusíte být na sebe naštvaní, že jste si vybrali špatně. 

Nezapomeňte, že není umění být produktivní v neproduktivních věcech. Proto se nejdřív rozhodněte, zda daný úkol vůbec musíte dělat a nebylo by užitečnější čas věnovat sladkému nicnedělání.

Jaké zajímavé aplikace používáte vy?

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *